Věžní hodinové stroje
Počet položek v kolekci: 17
10.12.2024 / Technické muzeum v Brně
Věžní hodinové stroje ze sbírky oboru 21.60 – Přesná mechanika – hodiny
Autor: Mgr. Petr Nekuža
Specializovaná veřejná databáze vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Technické muzeum v Brně poskytované Ministerstvem kultury ČR.
DOI: 10.6157/SDB.2024.02
Kolekce věžních hodinových strojů (dále v.h.s.) je součástí sbírky 21.60 Přesná mechanika – hodiny (k 1. 12. 2024 zahrnuje tato sbírka 693 inv. č. – sbírkových předmětů; z toho v.h.s., jež jsou obsahem této specializované databáze, je celkem 17 inv. č.). Sbírka 21.60 je primárně profilována jako doklad vývoje československého respektive českého hodinářského průmyslu a produkci značky PRIM, obsahuje však také předměty zahraniční provenience či starší datace, nebo vybavení řemeslnické dílny hodináře. Prvním předmětem zapsaným do evidence sbírky byly shodou okolností věžní hodiny elektrické (přír. č. 1/1959), které však byly již při akvizici ve velmi špatném stavu a nekompletní, a proto byly v roce 1977 z evidence vyřazeny. Nicméně po roce 2000 byly znovu zapsány a jejich sbírková hodnota přehodnocena, a nyní, byť v torzovitém stavu, doplňují kolekci a jsou zařazeny též do databáze. Od roku 1996 a intenzivně pak před otevřením nových expozic v nové hlavní budově TMB na ulici Purkyňova v Brně – Králově Poli v červnu 2003 byl prováděn systematický terénní výzkum v.h.s. zachovaných na jižní Moravě. Výzkum vyvrcholil v letech 2001 až 2003 též ve spolupráci a pod dozorem Biskupství brněnského. Jedním z dílčích cílů tohoto výzkumu bylo připravit exponáty pro plánovanou rozptýlenou expozici v. h. s. s názvem „Čas nad námi, kolem nás“, jež je dosud prezentována v expozičních prostorách TMB. Při tomto interním výzkumném úkolu byly dokumentovány předměty – věžní hodinové stroje z 38 farností v Brně a okolí a podařilo získat do sbírkového fondu TMB celkem 10 ks nových přírůstků.
Specializovaná databáze kolekce v.h.s. ze sbírky TMB ukazuje rozmanitost zachovaných dokladů a technických řešení. Časově zahrnuje artefakty od konce 18. století po druhou polovinu 20. století, u vybraných předmětů je znám jejich výrobce a rok výroby, případně se podařilo dohledat v literatuře nebo archivních pramenech z původního umístění stroje zevrubnější informace. Část předmětů zůstává provenienčně neidentifikována. Strategie konzervátorsko-restaurátorské péče je volena individuálně, s ohledem na prezentační aktivity muzea (příprava pro dlouhodobou prezentaci v expozici TMB, ponechání předmětu v nálezovém stavu za účelem dalšího výzkumu, sanační konzervace apod.). Akviziční rozvoj sbírky je otázkou, jež je řešena především v souladu s obvyklým záměrem současných vlastníků (především správců farností a jejich kostelů, nebo veřejných budov) nahradit starší v.h.s. moderním elektronickým zařízením a původní artefakt využít při prezentaci nebo předat do (místního) muzea. Za důležité považujeme možnost muzejně zdokumentovat v.h.s. v lokalitě sbírkotvorného zájmu TMB, jak se to podařilo na přelomu tisíciletí, v době, kdy začalo docházet stále častěji k demontáži původních zařízení. Dokumentace z tohoto výzkumu je uložena a pro badatele zpřístupněna na odborném pracovišti TMB.
Věžní hodinové stroje – obecný technický popis
Věžní hodinové stroje – literatura a prameny